logo zok

KinoSzkoła - logo

KinoSzkola l

KinoSzkoła - 2011/2012 Filmowe drogowskazy

Ruszył projekt „KinoSzkoła. Filmowe drogowskazy 2011/2012” realizowany przez Złocieniecki Ośrodek Kultury, będący interdyscyplinarnym programem edukacji medialnej adresowanym do uczniów na wszystkich poziomach edukacji – od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu obejrzeli już pierwszy film – „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza i czekają na więcej.

Projekt „Kino Szkoła. Filmowe drogowskazy” jest odpowiedzią na sytuację młodego człowieka we współczesnym świecie, w którym dominują postawy konsumpcyjne, dewaluują się podstawowe wartości etyczne, upadają autorytety moralne i coraz trudniej jest po prostu dogadać się z drugim człowiekiem. Na pytanie, jak w takim świecie żyć, szkole często trudno jest udzielić odpowiedzi, która trafiałaby do serca młodego człowieka… i tu z pomocą może przyjść dobre, wartościowe kino. Filmy proponowane w ramach projektu nie należą do komercyjnej papki, którą głównie karmi nas amerykańskie, hollywoodzkie kino – przeciwnie, są one tak dobrane, by zmusić odbiorcę do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne dla ludzkiej egzystencji pytania. Jest to często tak zwane kino off’owe, które nie przedostaje się na ekrany Multikin, bo nie jest kasowe, nastawione na zysk, za to na pewno zmusza do myślenia, poszerza horyzonty, pomaga odnaleźć własne miejsce w tym skomplikowanym świecie. I nie zawsze robi to bezboleśnie – wiele z proponowanych filmów porusza trudne i bolesne problemy, wiele jest obrazów wstrząsających, a nawet przygnębiających. Ale dobry film musi przecież poruszyć emocje widza, dotknąć go, a nawet „uderzyć”, bo tylko w ten sposób zmusi go do refleksji. Łatwe i przyjemne kino równie łatwo ulega zapomnieniu, poruszający obraz na długo pozostaje w pamięci.
Wszystko to z pewnością odnosi się do filmu „Lincz”, który obejrzała ponad setka uczniów „Andersa” (klasy: I a LO, II a LO, III a LO, III b LO, II c LO, I TE-TOŚ i III TB-TOŚ) i na których zrobił on ogromne wrażenie. Częścią tych wrażeń uczniowie podzielili się ze swoimi nauczycielami i wychowawcami, ale podejrzewam, że niejedna dyskusja po obejrzeniu „Linczu” toczyła się poza murami szkoły. Wyrazem tych nie tylko estetycznych przeżyć jest recenzja napisana przez Katarzynę Czerepaniak – uczennicę klasy II a LO. Mam nadzieję, że równie wysoki poziom emocji będzie towarzyszył kolejnym wyjściom do kina, bowiem planujemy już kolejne seanse. Po wstępnych konsultacjach, które miały miejsce w klasach, koordynator projektu z ramienia naszej szkoły, Małgorzata Bąkowska zgłosiła chęć uczestnictwa uczniów ZSP im. gen. Władysława Andersa w następujących projekcjach:

Miesiąc: Temat projekcji: Tytuł filmu: Do wykorzystania na zajęciach:
październik Szkielet moralny człowieka „Lincz” reż. Krzysztof Łukaszewicz. Polska 2010 godz. wych. j. polski, WOS
grudzień Język miłości. Problemy z komunikacją i językiem emocji. „Once” reż. John Carney. Irlandia 2006 godz. wych., j. polski, j. angielski
luty Kim jestem? Godność duchowa i cielesna. „Świnki” reż. Robert Gliński. Polska 2009 godz. wych. j. polski
kwiecień Dorosłość a dojrzałość. Samokontrola i odpowiedzialność „Sala samobójców” reż. Jan Komasa. Polska 2010 godz. wych.

Oczywiście, lista filmów nie jest ostatecznie zamknięta i nadal można zgłaszać własne propozycje. Pełna oferta dostępna jest w bibliotece szkolnej i u nauczycieli języka polskiego.
Warto zaznaczyć, że każdy film jest poprzedzony prelekcją, która ma na celu wprowadzenie w jego problematykę, a nauczyciele mogą wykorzystać wrażenia po projekcji do ciekawych dyskusji na godzinach wychowawczych, lekcjach języka polskiego, historii, czy wiedzy o społeczeństwie, ponieważ projekt „Kino Szkoła” jest skorelowany z podstawami programowymi z tych przedmiotów.
Idąc tropem tego pomysłu, postanowiliśmy, że w naszej szkole cyklicznie odbywać się będą dodatkowe seanse bazujące na zasobach „Filmoteki Szkolnej”, wśród których można znaleźć wiele ciekawych i wartościowych obrazów filmowych. Zajęcia poprowadzi Magdalena Góra – nauczycielka języka polskiego, a technicznego wsparcia udzieli jej pan Andrzej Pokrzywnicki.
Pierwszy proponowany film to „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego. Obejrzeć go będzie można już 28 października w auli szkolnej.

Zapraszamy do wspólnego przeżywania!

Magdalena Góra

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus