logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:26

Cały świat w jednym miejscu, czyli Festiwal Podróżniczy Złocieniec na 16 Południku

Po przerwie spowodowanej pandemią Festiwal Podróżniczy Złocieniec na 16 Południku powrócił do kalendarza najważniejszych wydarzeń podróżniczych w Polsce. Nie przeszkodziło mu nawet to, ze odbywał się w tym samym terminie co z sławne Kolosy w Gdyni.

Poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jego niezwykły i niepowtarzalny charakter przyciąga do Złocieńca wiele osób z regionu i całego kraju,. Tak było i w tym roku. Podróżnicy, amatorzy wypraw i widzowie wypełnili sale Złocienieckiego Ośrodka Kultury. Tak działo się przez trzy dni. Organizatorzy nie zamknęli się jednak tylko w murach budynków.

Złocieniec na 16 południku rozpoczął się w piątek 22 kwietnia. Organizatorzy, czyli Złocieniecki Ośrodek Kultury, gmina Złocieniec i Projekt Multikulti zaplanowali łącznie 24 wydarzenia. Oprócz tych najważniejszych, czyli spotkań z podróżnikami były także warsztaty, pokazy, wystawy, film i koncert.

W trakcie całego festiwalu wspaniałe historie opowiadali Kamila Kielar, Przemek Kossakowski, Rob Maciąg, Marek Tomalik, Piotr Strzeżysz, Michał Woroch, Jakub Rybicki, Krzysztof  Story, Arek Winiatorski czy Zdzich Rabenda.

Wspaniała wyprawa Kamili Kielar w poszukiwaniu niedźwiedzi duchów okazała się więcej niż wyprawą, a najrzadsze niedźwiedzie duchy stały się ambasadorem innych zwierząt. Do spotkania demokratycznie podszedł Przemek Kossakowski i na początku publiczność głosowała o czym będzie opowieść. Okazała się ona bardzo interaktywna a Przemek mierzył się dziesiątkami pytań. Piątek to również wspaniały i wesoły występ Iluzjonisty SABO, który do swoich pokazów magii i iluzji przygotowuje się tam gdzie mieszka, a mieszka podobnie jak Zdzich Rabenda w jaskini. Swoją przepiękną i barwną wystawę fotograficzną pt. „Naturalnie” prezentowały dwie złocienieckie artystki Anita Balińska i Elżbieta Kordek.

Początek drugiego dnia rozpoczął się rano spotkaniem z Pawanem Paney, który zaprosił wszystkich na jogę. Z jogą można było spróbować swoich sił także w niedzielę dnia, a później posłuchać koncertu mis i gongów.  

Ranki w sobotę i niedzielę to również szereg warsztatów dla dzieci i dorosłych. Robb Maciąg zaprosił dzieci na hawajskie warsztaty oraz zajęcia wiosennego blockprintu dla dzieci i dorosłych. Były także warsztaty o Inuitach dla dzieci, a iluzjonista SABO tworzył niesamowitą zabawę z baniek mydlanych. Dorośli w tym czasie mogli skorzystać z niepowtarzalnych zajęć z fotografii podróżniczej, które przygotował utytułowany Jakub Rybicki.

Podczas festiwalu nie zabrakło książki. Jedną z nich była „9 ognisk” której autorem jest Marek Tomalik. Spotkanie z pisarzem poprowadziła Marta Wrzask. Był też film Elizy Kubarskiej „ŚCIANA CIENI” oraz niemy film „CHARLIE ŻOŁNIERZEM” w reżyserii Charlie Chaplina, do którego na żywo muzykę tworzył zespół Czerwie.

O wyprawie rowerem i pieszo przez Islandię mówił Piotr Strzeżysz., Michał Woroch zabrał wszystkich w wyprawę, na której radę dałoby niewielu. Tym samym pokazał jak dojść do granicy swoich możliwości.

Organizatorzy zaprosili również w niedzielę na kilka wspaniałych wypraw Krzysztofem Story, który pokazał jakże inną Polskę i wspaniałe historię „zwykłych” ludzi. Tego samego dnia można było się przenieść do Afganistanu z Jakubem Rybickim oraz przejść pieszo przez Ameryki z Arkiem Charlie Chaplin.

Wspaniałą przygodę zarówno kulinarną jak i w zakresie podejścia do swojego stylu życia zafundował Zdzich Rabenda. Zaprosił on wszystkich na warsztaty ekologiczno-kulinarne "Jak przeciwdziałać marnowaniu żywności", a później zabrał wszystkich do swojej jaskini w opowieści „Życie na obrzeżach systemu. Jak zamieszkałem w jaskini.”

Nie sposób nie wspomnieć o pysznym stoisku jakie przygotowały Ukrainki, które znalazły schronienie na terenie gminy i miasta Złocieniec. Dla uczestników festiwalu oraz mieszkańców przygotowały tradycyjne pyszne potrawy z ich kraju oraz słodkości.

Pozdrawiamy

zespół festiwalu

Festiwal Podróżniczy Złocieniec na 16 Południku

https://www.facebook.com/16Poludnik.org

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus