logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
wtorek, 21 sierpnia 2012 13:33

Złocieniecki Interfolk `2012

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem już po raz piąty odbyły się w Złocieńcu. Zespoły z całego świata wystąpiły na scenie Złocienieckiego Ośrodka Kultury by zaprezentować swoją tradycję i kulturę.

Pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać zespół z Meksyku oraz Mołdawii. Obydwa zespoły w cudownie barwnych i kolorowych strojach zaprezentowały swoje narodowe tańce. Niezwykle młodzi tancerze z Mołdawii byli znakomicie przygotowani technicznie. Natomiast zespół z Meksyku zauroczył nas wszystkich barwnością i żywiołowością wykonania.

Kolejny dzień Międzynarodowych Spotkań z Folklorem upłynął pod hasłem kultury europejskiej. Na scenie wystąpiły dwa zespoły z Polski i Portugalii. Śląski zespół „Silesianie” zaprezentował głównie tańce pochodzące z południowych regionów Polski. W ich wykonaniu nie zabrakło znanego i zawsze urokliwego Krakowiaka. Portugalski zespół „Grupo Folclorici e Cultural Dancas e Cantares de Carreco” pochodzi z regionu Vienna znajdującego się na północy kraju. Działalność zespołu jest idealnym przykładem na to, że taniec łączy pokolenia. W skład zespołu wchodzą bowiem całe rodziny. Najmłodszy tancerz ma 15 lat, natomiast najstarszy blisko 70. Zespół z Portugalii swój występ zakończył wspólnym tańcem z publicznością, charakterystycznym dla ich regionu.

Ostatni dzień przyniósł wiele niespodzianek. Oprócz zaskakujących, prawie nagich tancerzy grupy z Chile mogliśmy zobaczyć mistrzowski pokaz baletmistrzów z Republiki Północnej Osetii – Antalii. Żywiołowe tańce wszystkich grup przybliżyły nam historię oraz tradycję innych krajów świata i Europy. Pozornie wydają się one kulturowo obce lecz czasami zaskakują podobieństwem do naszej rodzimej tradycji.

 

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus