logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
poniedziałek, 23 lipca 2012 14:38

Złota Irena oraz wystawa pamiątek po ZPW

21 lipca br., I Ogólnopolski Konkurs Tkaczy „Wartko tkać – Złocieniec 2012", 7. uczestników konkursu, 6 godzin tkania na krosnach, 7 misternie wykonanych prac i tylko jeden zwycięzca, ponad 100 eksponatów i blisko 300 zwiedzających. Konkurs i wystawę zorganizował Złocieniecki Ośrodek Kultury.

 „Tkam codziennie, bardzo to lubię" - mówi główna laureatka konkursu. To, że warsztat tkaczy nie jest obcy Pani Irenie było widać już od początku konkursu. Wyprzedzając swoje konkurentki utkała najdłuższą i bardzo dokładną pracę.

Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była "Drawa - temat rzeka". Komisja konkursowa w składzie Pani Anna Bałdyga - instruktor tkactwa współpracujący z Narodowym Centrum Kultury i Stowarzyszeniem „Akademia Łucznica", Pani Jadwiga Adrianowska – Prezes Stowarzyszenia Proarte w Złocieńcu oraz Pan Stanisław Baran – mistrz tkactwa w byłych Zakładach Przemysłu Wełnianego ocenili wykonane prace zgodnie z regulaminem konkursu oraz na podstawie kart oceny uczestników.
Tytuł „Mistrza Złotego Czółenka" oraz nagrodę ufundowaną przez Starostę Drawskiego, w wysokości 1000zł, otrzymała Pani Irena Klas z Żelisławia.
Tytuł „Mistrza Srebrnego Czółenka" oraz nagrodę Prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp.z o.o., w wysokości 800zł, otrzymała Pani Krystyna Wenelska z Żelisławia.
Tytuł „Mistrza Brązowego Czółenka" oraz nagrodę Burmistrza Złocieńca, w wysokości 500zł, otrzymała Pani Lucyna Kołodziej z Warniłęgu.
Uroczystemu wręczaniu nagród towarzyszyła prezentacja multimedialna o historii włókiennictwa w Złocieńcu oraz niezwykły koncert „Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego". Zespół przygotował niespodziankę dla widzów. Na bis wszyscy wspólnie odśpiewali utwór Stanisława Moniuszki „Prząśniczka".
Konkursowi towarzyszyła wystawa historycznych pamiątek po Zakładach Przemysłu Wełnianego, pt. „ZPW w pamięci mieszkańców Złocieńca". W poszukiwaniu wspomnień i pamiątek po ZPW nie spodziewaliśmy się tak ujmującego i dużego zainteresowania oraz okazanej pomocy mieszkańców Złocieńca. Dzięki temu udało się zgromadzić ponad 100 eksponatów, wśród nich kroniki, pieczęcie, puchary, znaczki, foldery, proporczyki, imponująca liczba dyplomów, różnorodnej dokumentacji i wycinków prasowych z tego okresu oraz zdjęcia.
Wystawę można było obejrzeć w dwóch miejscach, na hali sportowej oraz podczas uroczystego podsumowania działań konkursowych w holu Złocienieckiego Ośrodka Kultury, ul. Połczyńska 6 w Złocieńcu.
W dniu konkursu wystawę obejrzało blisko 300. osób. To co wyróżnia ją od innych wystaw to możliwość dotknięcia eksponatów, obejrzenia zdjęć, poczytania ówczesnych kronik zakładowych. Zwiedzający przychodzili całymi rodzinami. Wystawę obejrzeć można do końca sierpnia 2012 roku. Zapraszamy.

 

 

 

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus